محل تبلیغات شما

چند سال پیش که فیس بوک مد  و  رو بورس بود، یک پیام بین کاربران ایرانی به اشتراک گذاشته می شد که واقعا جالب بود! مضمون پیام این بود: 

"جدیدا وقتی میرم خرید، فکر میکنم آمریکاییم! چون هیچ غلطی نمیتونم بکنم!"
حکایت این روزهای ما هم همینه، دیگه واقعا هیچ غلطی نمیتونیم بکنیم!
میری تو میوه فروشی قیمت ها را که میبینی پشم هات دیگه فر نمیخوره! بلکه کز میخوره!
من یادمه سال 76 -77 وقتی با بچه ها تو کوچه بازی میکردیم با 30 تومان تک تومانی معادل 300 ریال! سه تا  سکه ده تومانی! میرفتیم از بقالی گرون فروش یه جعبه سیب زمینی میخریدیم! میریختیم تو آتیش میخوردیم! یعین هم بازی میکردیم هم بعد بازی برای گرم شدن می نشستیم کنار آتیش و سیب زمینی کبابی میخوردیم!
تازه اون جعبه های قدیم چوبی بود و بزرگ! یادم نیست چند کیلو سیب زمینی توش جا میشد ولی یادمه سنگین بود که باید دو یا سه نفری بلندش میکردیم( ما اون موقع 7 الی 8 سالمون بود)- نهایتا یه جعبه سیب زمینی اگر خیلی سنگین بود می شد 50 تومان( 500 ریال)
نون سنگک هم فکر کنم دونه ای 10 تومان بود اون هم نون سنگک بزرگ!
پیاز که خیلی ارزون بود
اما حالا میری داخل میوه فروشی
سیب زمینی کیلویی 3000 تومان
پیاز کیلویی 3500 تومان
سیب کیلویی 9000 تومان!!
پرتقال کیلویی 6000 تومان
خیار کیلویی 3500 تومان

موز کیلویی 11000 تومان
و .
والا همین دو سه روز پیش رفتم فقط چند کیلو پیاز و سیب زمینی خریدم شد 23000 تومان
قیمت گوشت ، مرغ، تخم مرغ،شیر و سایر اجناس که دیگه جای خود دارد!
به خدا  خجالت داره
(قیمت هایی که بالا درج شده متوسط قیمت می باشد، خیلی مغازه ها و شهر های دیگر قیمت ها بالاتر است)
دیگه هم که نیست مردم برن از سر کوچشون گوجه ارزون بخرند!
یه عده هم هستند میگن که اگر مردم نخرن، ارزون میشه!!

نه بذار خیالتون را راحت کنم ، 1700 تن سیب زمینی را سال 95 دفن کردند ولی دست مردم ندادند که ارزون نشه!! پس چی شد یا دفن میکنند یا صادر! اما دست مردم نمیدن. وقتی هم که صادر میکنند ارزان تر از قیمت داخل بازار ایران که به دست مردم میرسه صادر میکنند! آن هم جنس درجه 1 را!!

فکر کنم  مردم خاورمیانه،هند، سریلانکا، میانمار،آلبانی، بوسنی، سوریه، فلسطین، لبنان و عراق و. که غالبا یا سنی هستند یا 6 امامی! مسلمان هستند اما مردم شیعه 12 امامی ایران در نظر بعضی ها،  کافر به حساب میان؟؟
به قول آن کشاورز طبسی خطاب به وزیر جهاد کشاورزی خودتان میدونید با مملکت تان.
بعد از آن طرف نون به نرخ روز خور هایی مثل صادق زیبا کلام که در اول انقلاب با بستن دانشگاه های ایران به نام انقلاب فرهنگی بزرگترین ضربه را به آینده جوانان این کشور که در آن برهه در انتظار ورود به دانشگاه بودند، زدند هر چند وقت یک بار تحت عنوان مقایسه با کشور های جهان و فوب خلیج فارس!! صحبت از تعدیل قیمت حامل های انرژی می زنند و با بهانه های واهی قاچاق و . این حرف های و ایده های خود را توجیح میکنند! چرا ؟ چون خودشان نون را به نرخ روز میخورند!
اگر بنا به مقایسه قیمت های جهانی و فوب خلیج فارس است باید حقوق ها و ساعت کار کارگران نیز بر اساس معیار های جهانی و فوب خلیج فارس حساب شود!! همچنین خدمات عمومی، حمل و نقل و وسایل نقلیه و جاده های استاندارد!
نکته جالب اینجاست کسی که باید در مورد ت ایران صحبت کند دائما از مسائل اقتصادی صحبت میکند و اظهار نظر!!

اما اقتصاد دانان مملکت در این شرایط کاملا سکوت کرده اند.

#آدم_باشیم
#با_شرف_باشیم

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها